Doğada olmayı çok sevmene rağmen daha önce hiç kamp yapmadın mı? Hem yazın dostlarla kamp ateşinin etrafında oturup edeceğin keyifli sohbetler için çok heyecanlısın, hem de nasıl hazırlanacağını bilmiyorsun değil mi? O zaman bu yazı tam da sana göre!

Bu yaz yemyeşil bir ormanda kuracağın dostlar sofrası için gerekli olacak en temel kamp malzemelerini bu yazıda derledik. Bu malzemeler yanında olduktan sonra kamp esnasındaki en temel ihtiyaçlarını karşılayabileceksin. Hadi gel bu malzemelere hızlıca bir göz atalım;

Bunlar en temel ihtiyaçlar. Her birinin gidilen yere, mevsime ve kalınacak süreye göre detaylıca hazırlanması önemlidir. Sakin bir koydayken birden süpermarket bulamayabilirsin, bunu düşünerek hareket etmek kamp hayatını çok daha keyifli bir hale getirecek.

Doğa ile başbaşa kaldığınızda doğru ekipman seçiminin ne kadar önemli olduğunu anlamış olursunuz. Farklı hava şartlarına dayanıklı, kurulumu kolay ve kamptaki kişi sayısına yetecek kadar çadır; çadırın konforlu kullanımı için içerisine sığabilecek ve yalıtımı kaliteli bir mat; geceleri rahat bir uyku çekebilmek kampta da oldukça önemli olduğundan mevsim gözetilerek seçilmiş bir uyku tulumu size iyi gelecektir. Ayrıca yer kaplamayan rahat bir şişme yastık uyku kalitenizi destekler. Kampta karşılaşılabilecek yaralanmalara karşı sargı bezi, yara bandı ve tentürdiyot gibi temel malzemeleri içeren bir ilk yardım çantası; hayal ettiğiniz kamp ateşi başında lezzetli yemekleri yapabilmek için kamp ocağı, tenceresi, pişirme ekipmanları; olmazsa olmaz sinek ısırıklarını en aza indirgemek için sinek kovucu sprey ve ilaçlar yine dikkat edilmesi gereken noktalardan

Eğer gidilen yerde suya erişim kısıtlı ise katlanabilir su torbası ve kamp duşu mutlaka yanınızda olmalı. Kamp esnasında akşamları iki ışık kaynağı mevcut; kamp ateşi ve yıldızlar. Ama her ikisinin de yetersiz kaldığı noktalar mevcut. Bu yüzden yanınıda pilli bir ışık kaynağı bulundurmanız kesinlikle işinize yarayacak. Kamp için bir tesis tercih etmeyecekseniz çamaşırlarınızı yıkama imkanınız da olmayacaktır. Bu sebeple yanınıza mevsim şartlarına uygun yedek kıyafetler almayı ihmal etmeyin. E tabi bu kadar eşyayı taşımak için bol bölmeli, hemen deforme olmayacak, büyük bir kamp çantasına ihtiyacınız var.

Eee bir kampın en olmazsa olmazı, keyfimize keyif, sosyal medyamıza fotoğraf katan katlanabilir masa ve sandalyeler. Uzun süre rahat oturabilmeniz için bel boşluğunu dolduran sandalyeler seçmenizi öneririz. Taşıma kolaylığı açısından kılıflı modeller avantaj olacaktır. Masa konusunda ise uzun ömürlü olması açısından malzeme seçimi önemli bir konu, aynı zamanda katlanabilir olan modeller yerden tasarruf sağlayacaktır.

Yazıyı bu noktasına kadar okuduysanız artık kamp yapmak için gerekli temel malzeme bilgisine sahipsiniz demektir. Haydi o zaman eksiklerinizi tamamlayın ve çıkın o hayal ettiğiniz seyahate.

İyi keşifler!

Bir yanıt yazın