Yeşilin hüküm sürdüğü bir doğa, kuşların söylediği şarkıya eşlik eden sakinlik, hiçbir yere yetişmek gibi bir acelesi olmayan güneş, sadece geceyi değil kalplerimizi de aydınlatan yıldızlar ve huzur… Doğada bulunmanın ve kamp yapmanın gerçekten iyileştirici bir etkisi var. Aldığımız her nefeste duyduğumuz bir etkiden bahsediyorum. İyi hissettiren, iyiliğe, iyi olmaya yönlendiren… Şehir hayatının bize sunduğu imkanların nispeten kısıtlı olduğu bir ortamda, daha az eşyayla nasıl daha fazla mutlu olabileceğimizin cevabı aslında kamp yapmak.

“Kısıtlı imkanlar” derken bir yandan da kamp hayatımızdaki yeme içme olanaklarımızdan bahsediyorum. Kamp yapmaya giderken mutfağımızı da yanımızda götüremeyiz sonuçta, giysi dolabımızı götüremediğimiz gibi… Her çeşit sebze ve meyveden kilolarca yanımızda taşıyamayız. Dolayısıyla kampta daha az malzemeyle, daha az teferruatı olan yemek tercihlerinde bulunmalıyız.

Bugünkü yazımızın konusu da bu: Kampta az malzemeyle yapabileceğimiz pratik yemekler nelerdir?

Gelin hep beraber listemize bir göz atalım.

  1. Menemen

Yalnızca kampta değil, hayatımızın her alanında olmazsa olmaz yiyeceklerimizden biri menemen. Siz ne düşünüyorsunuz bilmem ama açıkçası ben menemenin olmadığı bir dünya tahayyül edemiyorum… Domates, yumurta ve biber gibi çok temel malzemelerle çabucak yapabileceğiniz bir lezzet. Ayrıca menemen soğanlı mı olur soğansız mı olur tartışmasına dahil olmadan bir sonraki yemeğimize geçiyorum… 

  1. Kumpir

Kamp dediğin kamp ateşi olmadan eksik kalır, e haliyle kamp ateşi de patates olmadan… Közlenmiş patatesle dilediğiniz malzemeleri buluşturup hem pratik hem de doyurucu bir yemek yiyebilirsiniz. Daha sonra da Ortaköy’de kumpir yemekle doğanın tam kalbinde kumpir yemek arasında sonu gelmeyecek bir kıyasa girişebilirsiniz.

  1. Sucuk Ekmek

Gerekli malzemelerin tümünün isminde bulunduğu bir başka şahane lezzet sucuk ekmek… Kampa gidildiğinde “Ben hiç yemek yapmayı beceremiyorum!” diyenler için düşünülmüş bir kamp yiyeceği adeta. Ayrıca sucuklu yumurtayı da bu başlık altında değerlendirebiliriz. Sucuk ateşle kavuştuktan sonra her yemeğe vizesiz girebilir.

  1. Makarna

Her ne kadar bekar evleriyle özdeşleşen bir yemek olsa da makarna bütün sofralarda fark yaratan bir yemek. Ayrıca taşınması ve saklanması oldukça kolay olduğu için kamp yemekleri listesine dolaysız giriş yapıyor. Dilediğiniz soslarla birlikte lezzetine lezzet katabileceğiniz makarna, kampta geçirdiğiniz süre boyunca en büyük destekçiniz olabilir. Olmayabilir de ama. Şimdi durduk yere makarnaya böyle bir misyon yüklemeyelim.

  1. Meyve Salatası

Yine oldukça pratik ve bir o kadar besleyici bir yiyecek… Tercih edeceğiniz meyvelerle birlikte kuru yemişlerle de zenginleştirerek hemencecik hazırlayabilirsiniz. Meyvelerin şeker ihtiyacımızı karşılamasının yanı sıra vitamin bakımından zengin olması, kamp boyunca enerjik kalmamıza yardımcı olur. 

 

 

Batuhan Durak

Bir yanıt yazın