YÖM Kamp’tan herkese selamlar,

Geçtiğimiz hafta sonu (yani 1-2 Ekim’de) YÖM Kamp olarak Sakarya Karagöl Yaylası’nda YÖM Okulları öğrencileri ve velileri ile bir arada, artık gelenekselleşen doğa kampımızın bir yenisini daha gerçekleştirdik. 

Artık gelenekselleşen diyoruz çünkü neredeyse eğitim öğretim yılının her çeyreğinde çocuklarımızla ve çocuklarımızın aileleriyle doğa kamplarında buluşuyoruz. Eğitimcisinden öğrencisine, ebeveyninden idari personeline YÖM eğitim ekosisteminin parçası olan herkesle beraber eğlenmeyi, beraber öğrenmeyi, beraber deneyimlemeyi seviyoruz. 

Bir yandan birlikte olma halinin huzur veren duygularını derinden hissederken bir yandan da çocuklarımızın kendilerini keşfedebilecekleri bir öğrenme ortamı tasarlamanın heyecanını yaşıyoruz. Çocuklarımızın hem doğaya saygılı hem de doğayla iç içe yaşayarak farkındalıklarını artırmalarını, öz yönetimi yüksek bireyler olarak yetişmelerini oldukça önemsiyoruz. 

Doğanın bize sunduğu imkanlardan yararlanarak çocuklarımızın doğadan beslenmelerini destekliyoruz. Bu doğrultuda Sakarya Karagöl Yaylasında genç kampçılarımız olan çocuklarımızla ve  ailelerle bir araya geldik.

Kampımız boyunca çocuklarımızın problem çözme, mücadele etme, işbirliği yapabilme becerilerini geliştirecek etkinlikler düzenledik. Çocuklarımız çadır kurmadan düğüm bağlamaya, çakı kullanmadan doğada ekip olarak hareket etmeye, yaşam becerilerini destekleyecek birçok tekniği deneyimleme fırsatı buldular.

Doğada öğrenmenin sınırı olmadığı gibi eğlenmenin de sınırı yok tabii… Bizlerin ve ailelerin de katılımıyla çocuklarımızla beraber oyunlar oynadık, şarkılar söyledik. Kamp ateşi ve yıldızlar eşliğinde masalların büyülü dünyasına girdik. Tüm bu etkinliklerin yanı sıra çocuklarımızla birlikte şehrin gürültüsünden ve kalabalığından uzak doğa hayatını gözlemledik. Hayatlarında ilk kez yabani hayvan ayakiziyle karşılaşan, ilk kez bir yılan omurgası gören çocuklarımızın gözlerindeki şaşkınlığı görmeliydiniz… 

Bakalım bir sonraki kampımızda hangi sürpriz misafirlerle karşılaşacağız? Gerçi hayvan dostlarımız ev sahibi, biz misafir sayılırız… Sayılırız demek fazla gelir hatta. Evet evet, kesinlikle biz misafiriz.

O halde çocuk, genç, yetişkin tüm kampçılar adına doğaya teşekkür etmeyi bir borç biliriz, bizi şahane ağırladı.

Kim bilir, belki bir sonraki kampımızda siz de bizimle beraber doğaya misafir olursunuz.

Görüşmek üzere,

YÖM Kamp’tan kucak dolusu sevgiler.

Bir yanıt yazın